Mnogokrat slišan izraz montessori pedagogika se pri nas povezuje na predvsem lesene in trajnostne igrače, ki otroka spodbujajo k urejenosti okolja in spoznavanju črk, številk in barv v zgodnjem otroštvu. Ker je filozofija pediatrinje Emmi Pikler zelo podobna montessori filozofiji v načelu prostega gibanja, je prav, da kaj več izvemo tudi o načelih Emmi Pikler h katerim je strmela. Iz njenega priimka izvira plezalo Piklerjev trikotnik, ki pa bi moral biti označen in poimenovan Piklerjin trikotnik. O njenem delu najdete več na povezavi https://pikler.org/about/ .
Načela Emmi Pikler o prostem gibanju
Načelo njene metode temelji, da se v največji meri sprostimo in posvetimo tistemu, kar delamo. Hitenje skozi aktivnosti in nesproščenost pri opravljanju opravil otroku ne prinese mirnosti. Otroka moramo že zgodaj vključevati v svoje življenje, se z njim pogovarjati in reagirati na njegove odzive. Sčasoma tak otrok razvije samozavestne vedenjske poteze in dobi občutek, da ima sam moč poskrbeti za reševanje svoje situacije. Otrok v mirnem okolju je srečnejši in je bolj uspešen pri iskanju rešitev.
Gospa Pikler trdi, da je potrebno otroku zagotoviti počasen in stabilen razvoj. Ko otroček sam opazuje igračo brez naše spodbude, si ustvarja svoje misli in se sam motivira za spoznavanje novih predmetov. Otroka moramo pustiti, da sam razvije svoje poti igre. Ne prekinjajmo otroka, ko vidimo, da se igra drugače kot je predvideno in ga ne usmerjajmo pri igri. Sam ima sposobnost, da razvije igro v smeri, ki ga osrečuje in izpopolnjuje.
Prosto gibanje na tleh je najboljše!
Dojenčku dajte prostor in čas za prosto premikanje na tleh. Dojenčki opazujejo tudi svojo okolico na tleh, spoznavajo različne površine in ostale predmete v sobi. Če je dojenček zaposlen s svojo igro in moramo prekiniti njegovo dejavnost, ga pri tem rahlo ogovorimo in šele potem zmotimo pri njegovi igri. To je eden izmed prvih znakov spoštovanja, ki ga namenite svojemu otroku.
Svojega otročka torej prepustite njegovi igri. Naj uživa v njej in razvija svoje pobude za raziskovanje. Dojenček sam vam bo znal pokazati kar ga zanima. Dodajam še povezavo na kateri si ogledate kako v vsakdanjem življenju dojenčku večkrat onemogočimo prosto gibanje in se tega niti ne zavedamo – KLIK na https://www.youtube.com/watch?v=58QKVzyGMK4 .